Masaż stref reflektorycznych stóp jest jedną z najstarszych naturalnych metod leczenia. We wszystkich kulturach od początku historii ludzkości istniały praktyki leczenia za pośrednictwem stóp. W ciągu ostatnich dziesięcioleci masaż stref reflektorycznych stóp cieszył się coraz większą popularnością jako łagodna i sprawdzona metoda w leczeniu licznych dolegliwości i uśmierzania bólu.

Jako strefy reflektoryczne na stopach określa się małe obszary skóry odpowiadające określonym częściom ciała i narządom, mające przez impulsy nerwowe łączność z całym ciałem. Strefy te stanowią jakby miniaturowe odbicie człowieka. Odzwierciedlają one całościowy obraz ciała człowieka ludzkiego na małej powierzchni, w tym wypadku na stopie : na podeszwie , po stronie wewnętrznej, zewnętrznej oraz na grzbiecie stopy. Oprócz tego istnieją również strefy reflektoryczne na dłoniach oraz uszach.

Jedną z największych zalet masażu stref reflektorycznych jest działanie profilaktyczne. Dzięki niemu można zapobiegać licznym dolegliwościom.

Masażem stóp można pomóc w około 200 dolegliwościach. Dzięki odpowiedniemu masażowi poszczególnych miejsc na stopach ( receptorów ) nagromadzone przez lata w organizmie toksyczne substancje zostają wydalone przez układ moczowy, układ trawienno-wydalniczy i pot. Poprzez uciski pobudza się nie tylko cyrkulację krwi w całym organizmie, ale również krążenie płynącej od głowy do stóp bioenergii.

Masaż Hilot Pinoy

Hilot jest starożytną sztuką filipińskich uzdrowicieli, masażem, który sięga aż 300 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jest to najstarsza sztuka leczenia obok healengu na filipinach.

Masaż ten pełen mistyki był ściśle praktykowany przez wielkich, mistrzów związanych z uzdrawianiem wysoko w górach, w wioskach pełnych folkloru, obecnie jest stosowany w wielu ekskluzywnych Spa oraz hotelach na Filipinach. Hilot Pinoy, to nie tylko technika masażu, ale jest bardzo podobna do akupunktury, aromaterapii, refleksoterapii. Hilot nie tylko łagodzi stres ale również ma działanie odmładzające i uzdrawiające.

Podczas masażu stref odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach czy twarzy – połączone z nimi kanałami energetycznymi (meridianami) narządy ciała, zostają pobudzone i w odpowiedzi na bodziec wyzwalają łańcuch reakcji biochemicznych w organizmie. Są to mechanizmy samoregulacji, samoregeneracji i samoleczenia. Masaż pobudza krążenie krwi, a w związku z tym transport tlenu i substancji odżywczych do narządów oraz usuwanie z nich toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż Hilot usuwa blokady energii występujące na przebiegu meridianów i pobudza przepływ energii Chi przez organizm.

Masaż Hilot Pinoy to narzędzie do pozbycia się wielu schorzeń, wzmacnia układ odpornościowy, uwalnia od bólu i sztywności karku, pleców, kręgosłupa. Masaż Hilot Pinoy to holonistyczne i filipińskie podejście do naturalnego, codziennego naszego zdrowia. Jest częścią systemu odnowy biologicznej, która dla wielu menadżerów, prezesów i właścicieli firm jest wręcz nieodzowna. Jeżeli do tego masażu dodamy jeszcze metodę masażu szweckiego, refleksologię, akupresurę i pozytywne nastawienie do otaczającego nas świata, to codzienne nasze problemy zgina a nowe pomysły rodzić się będą z wielka mocą sprawczą, mocą którą przekazują poprzez swój masaż Karen i Juliet.

Andrzej K. (menadżer dużej korporacji) – byłem u wielu masażystów, korzystałem z wielu, różnych form i technik, ale z takiego jak ten jeszcze nigdy. Po 5 minutach byłem w głębokim śnie pełnego

Sposób działania

Istnieją dwie główne teorie, na których są oparte holistyczne techniki masażu - jedna pochodzi Wschodu, a druga z Zachodu. Zachodnie techniki masażu są skierowane na usuwanie nieprawidłowości strukturalnych ciała i skurczów, których przyczyną jest niewłaściwa postawa oraz sposób poruszania się, nawyki, stres lub nadmierny wysiłek. Jego celem jest pobudzanie i rozciąganie mięśni, wyrównywanie struktury ciała i wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego odprężenia. Za pomocą masażu można usunąć skurcze i napięcia, które wywołują zaburzenia układu krążenia oraz układu oddechowego, trawiennego, nerwowego i limfatycznego, co z kolei powoduje bóle i dolegliwości. Organizm, którego wszystkie układy działają prawidłowo, potrafi sam poradzić sobie z infekcjami i chorobami.

Wschodnie techniki masażu są bliższe shiatsu i polegają na pobudzaniu przepływu energii wzdłuż kanałów energetycznych organizmu. Oparte są na często na idei energii Qi, czyli siły życiowej przebiegającej wzdłuż niewidzialnych kanałów ciała (mniej więcej równolegle do układu krążenia). Uważa się, że z chwilą zablokowania energii Qi zostaje zachwiana równowaga organizmu, czego rezultatem są choroby, ból i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Celem masażu jest pobudzenie przepływu Qi do osłabionych obszarów ciała, usunięcie przeszkód przepływu energii i uwolnienie energii z obszarów nadaktywnych. Dla zwiększenia skuteczności leczenia masaż może być uzupełniony aromaterapią, shiatsu i ziołolecznictwem.

Przebieg leczenia

Dobry masażysta powinien ukończyć gruntowne szkolenie w zakresie masażu terapeutycznego i być zarejestrowany w stosownej organizacji zawodowej. Masaż często uzupełnia inne terapie, w szczególności aromaterapię. Najlepszym sposobem wyboru masażysty jest rekomendacja lekarza lub innego terapeuty. Jednakże dopóki pacjent czuje się zadowolony ze swojego masażysty i nie odczuwa bólu ani żadnych innych dolegliwości w trakcie zabiegów, terapia nie powinna przedstawiać żadnego ryzyka. Pierwsza wizyta jest poświęcona szczegółowej rozmowie na temat trybu życia pacjenta, jego nawyków, diety, aktywności ruchowej, problemów emocjonalnych oraz przebytych chorób. Daje to masażyście pojęcie o tym, gdzie są zlokalizowane schorzenia, jakie są przyczyny i jaki rodzaj masażu będzie najbardziej odpowiedni. Kolejne sesje trwają od 30 do 60 minut, a liczba ich i częstość zależy od indywidualnych potrzeb chorego. Nawet po ustąpieniu pierwotnej dolegliwości wielu pacjentów decyduje się na kontynuowanie masażu ze względu na jego właściwości zapobiegawcze oraz rozluźniające.

Zastosowanie

Masaż wprowadza ciało w stan głębokiego odprężenia, redukując napięcie, stres, wady postawy i poruszania się oraz różne inne złe nawyki. Przynosi ulgę w stanach niepokoju, napięcia, depresji i zmęczenia oraz w dolegliwościach związanych z zaburzeniami krążenia, układu trawiennego, wydalniczego, oddechowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego